Konsultacje społeczne

Ankieta konsultacyjna

Poznanie opinii mieszkańców w Gminie Radzymin

Kolejną wersję projektu Parku oparto na wynikach I etapu konsultacji przeprowadzonych w dniach 15 lutego – 31 marca 2021 roku. W pracach przyjęto następujące założenia:

 

  1. Park powinien spełniać zarówno role reprezentacyjne, jak i rekreacyjne. Dlatego też zaprojektowano zespół placów dla uroczystości oraz obszar zieleni parkowej. Zaproponowano połączenie koncepcji opartej na układzie osiowym (z projektu nr 1 i nr 4) z elementami koncepcji parku – mapy
    (z koncepcji nr 3); przy czym zmniejszono zasięg obszaru „Mapy Bitwy” i dostosowano go tak, aby stanowił fragment zieleni parkowej.
  2. Centralnym elementem założenia jest zespół placów wokół Pomnika Żołnierzy 1920. Sam monument został usytuowany w takiej odległości od Al. Jana Pawła II, aby był widoczny z drogi. Jednocześnie posadowiono go na wyniesieniu o wysokości 3 metrów. Do samego pomnika prowadzą schody. Otaczające cztery place mają charakter reprezentacyjny i umieszczono na nich maszty z flagami, a od strony Al. Jana Pawła II zespół fontann ukrytych w nawierzchni. Plac od strony glinianek zachowuje lokalizacje Lądowiska Papieskiego. Podkreślono go rysunkiem Herbu Radzymina na nawierzchni.
  3. Wokół zespołu placów znajduje się zieleń o charakterze parkowym. Jej układ nawiązuje do osi Cmentarza Poległych 1920 r. (wg koncepcji nr 4). Pozwoli to na stworzenie wspólnej przestrzeni o podobnym, reprezentacyjnym charakterze. W strefie sąsiadującej z Al. Jana Pawła II umiejscowiono dwa skwery edukacyjne. Nawiązuje to do koncepcji przestrzeni nazwanej roboczo „Radzymin w pigułce”. Jeden ze skwerów ma być związany z historią i kulturą miasta, prezentując w formie modeli, obrazów czy przestrzennych rzeźb najciekawsze zabytki i historie miasta. Elementy te zostaną powiązane w formie elektronicznej lub znaków z pozostałymi zabytkami miasta. Drugi skwer, nazwany wojskowym, ma przedstawiać inne wydarzenia, oprócz bitwy 1920 roku, związane z Radzyminem. Planuje się postawienie kopii armaty, jaka była używana w 1807 roku w czasie bitwy z Austriakami pod Radzyminem. Ustawione tu również będą przestrzenne informacje o zmaganiach w 1939 i 1944 roku w naszych okolicach. Całość otoczona została rabatami bylinowymi i grupami krzewów. Przestrzeń skwerów wydzielono rzędami drzew.
  4. Obszar „Mapy Bitwy” (oparty na koncepcji nr 3) został zamknięty pomiędzy lądowiskiem papieskim a zespołem zadrzewień przy stawach. Wędruje się tu ścieżkami, które odpowiadają na mapie liniom rzek (Wisła, Bug, Wieprz). Na ścieżki zastosowano utwardzoną nawierzchnię żwirowo-gliniastą (typu Hanse Grand). Poszczególne zgrupowania wojsk przedstawiono zespołami krzewów w kolorach żółtym i czerwonym. Główne miasta zostały przedstawione jako okrągłe place z centralnie umieszczonymi drzewami. Wokół części z drzew umieszczono okrągłe ławki. Na każdym z placów ustawiono wysokie betonowe litery. Można z nich odczytać nazwy miast. Szczególne miejsce zajęła Warszawa, którą przedstawiono w formie wgłębnika. Taki zagłębiony plac może być miejscem spotkań, wykładów czy prezentacji. Radzymin i inne miasta naszego regionu w tej skali przedstawiono w formie słupów ułożonych z liter. Zapoznanie się z ideą „Mapy Bitwy” wymaga pewnego podniesienia się w przestrzeni. Służy temu specjalna platforma widokowa. Można na nią wejść po schodach na wysokość 4 metrów. Na tym wyniesionym podeście można obserwować słynny „manewr znad Wieprza” czy też przeprowadzić lekcje historii. Cała budowla ma kształt rotundy ustawionej wokół potężnego platana. W jej cieniu można umieścić ławki i stoliki do odpoczynku lub też zabudowę toalety. W sąsiedztwie platformy umiejscowiono parking dla rowerów. Drugi znajduje się przy wejściu na teren Cmentarza.
  5. Główny wjazd zaproponowano bezpośrednio od strony AL. Jana Pawła II. Droga prowadząca równolegle do ogrodzenia od strony cegielni będzie główną drogą techniczną dla całego terenu. W pierwszej części umożliwia ona wjazd na parking, w dalszej części będzie zamknięta z dostępem tylko dla pojazdów służb. W projekcie zaproponowano parking według koncepcji nr 1 – co gwarantuje największe wykorzystanie przestrzeni pod samochody. Dostępnych będzie 50 miejsc parkingowych, w tym 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnością.
  6. W projekcie zachowano prawie w pełni lokalizacje Alei Dębów Katyńskich. Przewiduje się jedynie przeniesienie czterech z nich na nowe miejsce przy ogrodzeniu cegielni. Drzewa te będą „zaczynem” nowej alei. Jednocześnie każde z drzew podkreślono kompozycją z bylin i krzewów oraz ścieżką ukrytą w zieleni, umożliwiającą dojście i odczytanie napisów na kamieniu.
  7. Teren nad stawami starano się tylko w niewielkim stopniu zagospodarować tak, aby jak najwięcej miejsca zostawić dla dzikiej przyrody. Zaproponowano tu polanę z podwójnym szpalerem drzew wokół. Kolisty układ ścieżki pod drzewami przechodzi w pomost nad fragmentem stawu, gdzie jest miejsce na kolekcje lilii wodnych. Natomiast po drugiej stronie zbiornika zlokalizowano niewielkie wzniesienia obsadzone grupą drzew. Ten układ ma podkreślić zakończenie osi widokowej.

  

PRZEBIEG KONSULTACJI

 

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne SARS-CoV-2 konsultacje zostaną przeprowadzone w formie:

  1. ankiety papierowej;
  2. ankiety elektronicznej;
  3. pisemnego zbierania opinii, uwag i propozycji w Referacie Partycypacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta i Gminy Radzymin.

 

Raport przedstawiający wyniki konsultacji zostanie upubliczniony w Biuletynie Informacji Publicznej, na Platformie konsultacji społecznych gminy Radzymin oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin.

 

 

Zapraszam Szanownych Mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach.

 

Z up. Burmistrza

Zastępca Burmistrza

Krzysztof Dobrzyniecki

Głosowanie zostało zakończone dnia 2021-05-31
Powrót na górę strony